Hranjenje
Priporočena dnevna količina je 2-3 skodelice zdrave hrane za pse, ki jo razdelite na dva obroka.
Hrane nikoli ne pustite v posodici, saj se ji vaš zlati prinašalec ne bo mogel upreti in bo hitro pridobil prekomerno težo. Pes mora biti dovolj vitek, da se na otip začutijo njegova rebra.
Točna količina, ki jo dnevno potrebuje vaš pes, je odvisna tudi od starosti, aktivnosti in metabolizma.
Bolj aktivni psi bodo potrebovali več hrane, kot tisti, ki se gibljejo manj.
Veliko razliko naredi tudi kvalieta pasje hrane – bolj, ko je hrana za pse naravna in zdrava, več kvalitetnih hranljivih snovi vsebuje, zato je bo pes potreboval manj.
Dlaka in nega
Zlati prinašalci imajo gosto vodoodporno naddlako in gosto poddlako. Nekateri psi imajo dlako gladko, drugi valovito.
Na predelih zadnjega dela sprednjih nog, prsih, na zadnji strani stegen in na repu imajo značilno daljšo dlako. Barva njihove dlake je lahko v vseh odtenkih zlate, od temne do svetle.
Odpadanje dlake je med zimo in poletjem majhno, v spomladanskih in jesenskih mesecih pa precej obilno. Dlaki po hiši in oblačilih se ne boste mogli izogniti, zato je odpadanje dlake najbolje sprejeti.
Stanje lahko nekoliko omilite z rednim krtačenjem, ki bo preprečilo tudi vozlanje, poleg tega pa bo vaš pes na pogled lepši in ne bo oddajal neprijetnih vonjav.
Tudi pri psih je pomembno redno ščetkanje zob. Priporočljivo je 2-3x na teden, da odstranite bakterije, preprečite zobne bolezni in slab zadah.
Striženje nohtov 2x na mesec je prav tako obvezno opravilo, če jih pes ne obrabi naravno. Če slišite zvoke nohtov med hojo, so le ti predolgi.
Pri striženju morate biti izjemno previdni, saj so pasji nohti delno prekrvavljeni. V primeru, da jih postrižete preveč, lahko povzročite krvavenje, vaš pes pa naslednjič nedvomno ne bo več pripravljen na sodelovanje.
Če niste izkušeni v striženju nohtov vašemu pasjemu ljubljenčku, to delo prepustite veterinarju ali usposobljeni osebi za nego psov.
Ker imajo zlati prinašalci povešena ušesa, predstavljajo idealen kraj za razvoj bakterij. Tedensko preverjajte, če ima vaš pes pordela ušesa na notranji strani ali oddaja neprijetne vonjave, kar je lahko znak infekcije.
Ušesa preverite vsakič, ko se pes vrne s kopanja. Čistite jih nežno, s čistimi vatnimi blazinicami, ničesar ne vstaljajte v ušesni kanal. Redno pregledujte tudi oči in kožo. Če opazite otekline, izpuščaje ali rdečice, obiščite veterinarja.
Navajanje na nego je potrebno že pri mladiču. Psa zgodaj naučite, da se lahko dotikate njegovih šap in repa.
Dovoliti mora tudi, da odpre gobček, ko ga želite pregledati. Nego mu predstavite kot pozitivno izkušnjo, da bo kasneje olajšano vaše deli in tudi obisk veterinarja.
Otroci in druge živali
Ljubeči zlati prinašalci dobro prenašajo hrup in razgrajanje otrok, pravzaprav se jim radi pridružijo v igri. Ker gre za velikega in težkega psa, je treba paziti, da otroka ne podre in ne pride do nesreče.
Pravilnega pristopa do psa morate naučiti tudi otroke. Nadzorujte, kako se otrok in pes obnašata en do drugega.
Otroku preprečite vlečenje ali grizenje za dlako, rep, ušesa. Naučite ga, da psa pusti pri miru, ko spi, med jedjo in mu hrane ne poskuša vzeti.
Zlati prinašalci so prijazni in potrpežljivi do drugih živali. Radi so v družbi s psi, s pravilno vzgojo in nadzorom pa bodo zaupljivi tudi do mačk, zajcev in drugih živali.