Nega in izpadanje mačje dlake
Mačke imajo navadno zelo mehak in gost kožuh. Ta izpada bodisi vsaj dvakrat letno bodisi skozi celo leto, odvisno od pasme in individualnih značilnosti mačke. Praviloma je izpadanje mačje dlake najintenzivnejše zgodaj spomladi in jeseni. Britanska kratkodlaka mačka je recimo ena izmed pasem, za katero je značilno močnejše izpadanje dlake.
Intenziteta izpadanja dlake se pri mačkah razlikuje glede na pasmo
Mit o umivanju in negi mačje dlake
Mačke so zelo čiste živali, ki veliko časa vložijo v nego svojega telesa. Za "krtačenje" uporabljajo svoje hrapave jezike, ki jim pomagajo odstraniti večino izpadle dlake, hkrati pa s tem ublažijo stres in se po potrebi ohladijo.
Z jezikom mačke svojo dlako vsakodnevno ure in ure krtačijo in negujejo. Kopanje in umivanje s šamponom je zato večinoma povsem odveč in lahko mačji dlaki prej škoduje kot koristi. Prav tako je lahko kopanje za mačko precej stresno in tako negativno vpliva na njihovo splošno počutje. V izjemnih primerih pa je lahko kopanje za mačko koristno, recimo ko je mačja res zelo umazana ali trpi za resno okužbo s paraziti, pri kateri niti krtačenje niti brisanje z vlažno brisačo ne zadostujejo.
Pomagaj mački pri krtačenju
Razčesavanje mačje dlake ne doprinese le k negi dlake, pač pa ima za tvojo mačko kar nekaj prednosti. Poleg odstranjevanja odpadle dlake bo mačka s česanjem dobila tudi prijetno masažo, ki bo spodbudila njeno prekrvavitev. Prav tako boš z rednim česanjem hitreje opazil, če ima tvoja mačka na koži kakšne spremembe, poškodbe ali parazite. Nazadnje pa bo krtačenje še krepilo vez med tabo in tvojim mačjim kosmatinčkom.
Skupno krtačenje krepi vez med tabo in tvojo mačko
Mačja dlaka odraža mačje zdravje
Tekstura mačjega kožuha pogosto odraža fizično in duševno zdravje naših mačjih prijateljev. Večina mačk ima mehko, gosto in sijočo dlako, zato je lahko nastanek plešastih točk na mačjem telesu hitri pokazatelji zdravstvenih težav. V nadaljevanju ti predstavljam nekaj koristi za mačje zdravje, ki jih dosežeš z rednim krtačenjem:
Zmanjšano tveganje za nastanek črevesne zapore zaradi kepic dlake
Med negovanjem dlake bodo mačke kljub hrapavim jezikom pogoltnile nekaj dlake. Ker je pogoltnjena dlaka neprebavljiva, jo običajno izbruhajo. Mačka bruha zaužito dlako največ enkrat na teden. Če mački ne uspe izbruhati vse dlake ali če jo pogoltne preveč, lahko kepe dlak povzročijo resno črevesno zaporo. Zamašitev v črevesju mora nato kirurško odstraniti veterinar. To tveganje je za tvojo mačko mogoče zmanjšati že z rednim krtačenjem, saj boš tako zmanjšal količino izpadle dlake, ki bi jo mačka sicer zaužila. Če pa bo kljub redemu krtačenju tvoja mačka zaužila veliko izpadle dlake, ji ponudi rastlinska vlakna, kot jih ima mačja trava, ki bodo spodbudila bruhanje.
Pravočasno odkrij parazite v mačji dlaki
Z rednim česanjem mačjega kožuha in kančkom pozornosti, lahko na mačji koži opaziš parazite, kot so klopi, pršice, bolhe ali uši. Okužba s paraziti za mačko ni le moteča, ampak tudi škodljiva, enako morda zate. Paraziti običajno povzročijo močno srbenje, ki mačko spodbudi k nekontroliranemu praskanju in grizenju.
Pomen ustreznega hranjenja za sijočo mačjo dlako
Pomanjkanje hranil lahko vpliva tudi na mačjo dlako. Mačja dlaka mora biti vedno rahlo sijoča. Ob dolgotrajnem pomanjkanju hranil, na primer zaradi nepravilnega hranjenja, lahko mačja dlaka izgubi sijaj, začne intenzivneje izpadati, na določenih predelih se lahko pojavi tudi pleša. Današnje udomačene mačke so potomci velikih divjih mačk in tako tudi danes klasični mesojedci. Beljakovine, ki jih vsebuje sveže meso, so zato pomemben gradnik zdrave mačje kože in nujno potrebne za zdravo dlako. Mačja hrana, ki naslavlja vse mačje potrebe in je vrsti primerna, mora zato vsebovati visok delež svežega mesa. Le tako se lahko mačka oskrbi z zanjo pomembnimi beljakovinami in hranilnimi snovmi, ki skrbijo tudi za lesk mačjega kožuha.